0534 033 95 41 Turan Güneş Bulvarı No:23/8 Çankaya Ankara / Türkiye 09:00 – 18:00
IMG-LOGO
Ana Sayfa / Duyurular / B MANUEL OTOMOBİL EHLİYETİ

B MANUEL OTOMOBİL EHLİYETİ

Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücülerin alması yada sahip olması gereken sürücü belgesi B SINIFI SÜRÜCÜ belgesidir.

Şuan bir çok kişinin sürücü kursuna başvurarak aldığı ehliyet belgesi bu sınıfa aittir. Diğer sürücü belgeleri otomobil ve kamyonetin dışında ki araçları kullanmak isteyen sürücü adayları için düzenlenmiştir. Ayrıca bu sertifika ile M, B1 ve F sertifika türlerine giren araçları da kullanabilirsiniz. Diğer sınıflara ait sürücü belgeleri hakkında detaylı bilgi edinmek için sitemizi ziyaret ederek istediğiniz sertifika türünde ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu ehliyete sahip olmak için neler yapmanız gerekiyor?

Bu ehliyeti alabilmek için gereken şartlar neler?

Bu ehliyeti almak için ne kadar ücret ödememiz gerekiyor? Gibi soruların cevaplarını aşağıda ki başlıklarımız da bulacaksınız.

Bu başlıkta sadece bu sınıfa ait şartları

Karayolları Tarafik Yönetmeliğinin 76.maddesine göre açıklamaya çalışacağız.

*Yaş Bakımından 18 yaşını tamamlamanız gereklidir.

*Deneyim Şartı Olarak bu sınıfa ait belge için herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır. Ancak diğer sınıflardan bazıları için deneyiş şartlarının arandığını belirtelim.

*Öğrenim Şartı aynı yönetmelikte İlkokul düzeyinde eğitim şartı arandığı yazmaktadır. Bu madde de mezun olmak kavramının olmadığını belirtelim. Sadece kanıtlamak ibaresi vardır.

*Sağlık Şartı bu konu Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokol ile ortak bir şekilde düzenlenmiştir. Bazı sağlık problemlerini taşıyan kişilerin bazı tip ehliyet almaları mümkün değildir.

*Adli Sicil Şartı aynı maddede bazı suç fiillerini işleyen kişilerin ehliyet alamayacağı tek tek sayılarak belirtilmiştir. Özetle burada TCK’nın 188, 190 ve 191 maddesinde sayılan fiilleri işlememek, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 7. maddesidneki fiileri işlemek, Ateşli Silahlar ve Bıçakçılık ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarda sayılan suçlardan hüküm giymeyenler şeklinde belirtilmiştir.

Yazımızın bu bölümünde ise bu ehliyet türünü nasıl alabileceğinizi aşama aşama tek tek anlatacağız.

*Birinci Aşamada öncelikle bir kursumuza kaydolmanız gereklidir. Kursa kayıt olmadan KESİNLİKLE sınavlara girmeniz ve sürücü belgesi almanız mümkün değildir.

*İkinci Aşamada mevzuat gereği kursta aktif olarak hem teorik hemde direksiyon derslerine katılmak zorundasınız.

*Üçüncü Aşamada teorik derslerinin ardından teorik sınava gireceksiniz. Bunun için öncelikle sınav harç ücretini yatırınız. (2018 için 100 TL)Kursunuz vasıtası ile sınava başvuru yapınız.

*Dördüncü Aşamada teorik sınavı geçmeniz halinde hemen direksiyon derslerini almaya başlayın.

EHLİYET SINAVINI KAZANDIKTAN SONRA YAPMANIZ GEREKENLER

Direksiyon sınavını da kazanmanızın ardından ilk yapmanız gereken işlem kursunuzdan sürücü dosyanızı almaktadır. Sonraki süreçte nüfus müdürlüklerinden ehliyet çıkarma işlemine başlamanız gereklidir. İşinizin aciliyetine göre dosyanızı beklemeden randevuyu şimdiden alabilirsiniz. Bu süreçteki adımlar ayrı bir anlatım istediğinden hemen aşağıda başlıklarını verdiğiimz yazılarımızda istediğiniz soruların cevabını bulacaksınız.

Kurs Taksidinizi Kredi Kartı ile Hemen Ödemek İster misiniz ?